چهارشنبه, 9 مهر 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ 
  • کد خبر : ۱۸۷۷۹۷
اظهارات وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانکها (دولتی و خصوصی شده):
برنامه اجرایی اصلاح نظام بانكی از جمله موضوعات مورد تاكید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم و جزء برنامه هایی بوده است كه برای اداره وزارت اقتصاد ارایه دادم/ از اهداف اصلی مد نظر در راه اندازی "سامانه اموال مازاد بانك ها" ایجاد شفافیت است/ راه اندازی سامانه اموال مازاد بانكها گامی بزرگ برای آزادسازی منابع بانكها جهت اعطای تسهیلات بیشتر به بخش های اقتصادی در جهت رونق بخشی به تولید است/ بانك ها تلاش می كنند تا به تملیك دارایی ها متوسل نشوند, چرا كه به نفع آنهاست كه این منابع مجددا در چرخه تسهیلات دهی قرار گیرد/ این موضوع كه بانك ها كاری می كنند كه دارایی ها را تملیك كنند به هیچ وجه صحت ندارد/ این سامانه برای همه دارایی های مازاد بانك ها نیست، بلكه بالغ بر 17 هزار میلیارد تومان املاك و دارایی های"ملكی " و "تملیكی" آنها را شامل می شود و شامل سهام مازاد نیست/ حتی یك ریال از درآمد ناشی از واگذاری اموال مازاد بانك ها به خزانه دولت واریز نمی شود و تمام منابع آزاد شده از این محل، به خود بانك های عامل برای به جریان افتادن منابع برای ایجاد رونق تولید در كشور تعلق دارد
وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانکها (دولتی و خصوصی شده)، راه اندازی این سامانه را گامی بزرگ برای آزادسازی منابع بانکها برای اعطای تسهیلات بیشتر به بخش های اقتصادی و رونق بخشی به تولید کالا و خدمات برشمرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند با بیان این مطلب اظهار داشت: برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی از جمله موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم و جزء برنامه هایی بوده است که برای اداره وزارت اقتصاد ارایه دادم.

 

وی تصریح کرد: علت افزایش تملک دارایی ها توسط بانکها, امین بودن آنان در قبال سپرده گذاران و حفظ بیت المال است؛ یعنی سپرده گذاران انتظار دارند بانک ها در حفظ و حراست از دارایی آن ها حداکثر تلاش خود را انجام دهند.

 

دژپسند تاکید کرد: بانک ها در بحث تامین مالی موظف به ارایه تسهیلات و از طرف دیگر ، بخش های تولیدی نیازمند اخذ این منابع مالی و تبدیل آن به جریان سودآور هستند تا بتوانند اصل منابع به همراه سود آن را به بانک برگردانند ولی اگر این فرآیند دچار اختلال شود، هر دو طرف به مشکل برمی خورند.

 

وی افزود: بهترین حالت برای بانکها این است که تسهیلات گیرنده یا فعال اقتصادی از منابع به گونه ای استفاده کند که در موعد مقرر به بازپرداخت اصل و فرع اقدام کند.

 

دژپسند تاکید کرد: بانکها پس از اعمال مساعدت هاي ممكن،در مرحله اول با اخطار و در مرحله بعد به تملک اقدام می کنند، بنابراین این موضوع که بانک ها کاری می کنند که دارایی ها را تملیک کنند به هیچ وجه صحت ندارد.

 

وی افزود: البته مشارکت و همکاری خود بانک ها اعم از بانک های خصوصی و دولتی در راه اندازي "سامانه اموال مازاد بانک ها" و نیز استقبال آنها از این مراسم، نشان می دهد که مدیران بانکی چنین تمایلی ندارند.

 

وزیر اقتصاد یادآور شد، این سامانه برای همه دارایی ها ي مازاد بانک ها نیست، بلکه بالغ بر 17 هزار میلیارد تومان و صرفا املاک و دارایی های "ملكي" و "تملیکی" آنها را شامل می شود.

 

وزیر اقتصاد گفت: خوشبختانه از سال قبل که دکتر روحانی در جلسه برگزار شده در محل وزارت اقتصاد، اصلاح نظام بانکی را اولویت اول این وزارتخانه عنوان کرد تا به امروز، بيش از هفت هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها واگذار شده است که حدود ٤ هزار ميليارد تومان آن سهام و 3 هزار میلیارد تومان آن املاك مازادبود.

 

دکتر دژپسند تصریح کرد: البته این اقدام تنها با هدف فروش اموال مازاد نیست بلکه در قالب آن امکان واگذاری مدیریت و مشارکت در راه اندازی بیش از 1246 واحد کارخانه ای، 277 واحد دامداری و ... نیز فراهم آمده است و متقاضیان می توانند تقاضای خود را در این ارتباط ارائه کنند تا توسط بانک هاي عامل مورد بررسی قرار گیرد.

 

وی افزود: این امر به نفع اقتصاد کشور است چون باعث راه اندازی مجدد بنگاه های راکد، ایجاد اشتغال و افزایش تولید در کشور می شود.

 

وزیر اقتصاد یکی از اهداف اصلی مد نظر در راه اندازی "سامانه اموال مازاد بانک ها" را ایجاد شفافیت عنوان کرد و گفت: الان هر کسی می تواند به محض اراده، با مراجعه به سامانه، اطلاعات اموال مازاد بانک ها را دریافت و حتی نسبت به خرید یا مشارکت در مدیریت آنها اقدام کند.

 

دژپسند در ادامه با تاکید بر اینکه حتی یک ریال از درآمد ناشی از واگذاری اموال مازاد بانک ها از طریق سامانه مذکور به خزانه دولت واریز نمی شود اظهار داشت: تمام منابع آزاد شده از این محل، به خود بانک عامل تعلق دارد و هدف، تنها به جریان افتادن منابع برای ایجاد رونق تولید در کشور است.

 

وی با اعلام اینکه حدود 50 درصد از اموال عرضه شده در "سامانه اموال مازاد بانک ها" متعلق به بانک‌های ملی، ملت، کشاورزی و صادرات است، تصریح کرد: به این جهت اسامی این بانک ها را اعلام کردم که نوعی مطالبه عمومی ایجاد شده و کار با سرعت و جدیت بیشتری پیش برود.

 

وزیر اقتصاد طراحی و راه اندازی "سامانه اموال مازاد بانک ها" را حاصل مشارکت و همکاری وزارت اقتصاد و بانک های دولتي،خصوصي شده و در حال ادغام عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود در آینده نزدیک شاهد ثمرات مثبت این اقدام مشترک باشیم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0